Apollon kelimesi mitolojide müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı olarak geçmektedir. Ayrıca kehanet yapan, bilici tanrı olarakta bilinmektedir. Ayrıca kahinlik yeteneğini diğer insanlarada transfer edebildiğide söylenmektedir. Zeus ve Leto`nun oğlu, Artemis`in ikiz kardeşidir. Ayrıca adı değişmeden, Roma mitolojisine geçen tek tanrı olarak bilinir. Gümüş yayıyla oku en uzağa attığından dolayı okların tanrısı isminide almıştır. Tıbbı insanlara öğrettiğinden dolayı hekimliğin tanrısıda denir. Aynı güneş ışınları gibi Apollon`un okları da hem hasta edici hem de iyileştirici olduğundan bahsedilmiştir.


Apollon`un yaptığı sayısız işlerden bazıları:

-Kutsal ağacının defne olmasının sebepi, nehir perisinin kızı Daphne`dir. Apollon Daphne adlı nymphe`ye hayrandır. Fakat Daphne, bakire kalmaya söz vermiştir. Peşinden ayrılmayan Apollon`dan kaçabilmek için Artemis`ten kendisini korumasını istemiştir ve onu bir defne ağacına dönüştürmüştür.


-Hermes`e sihirli bir altın asa verir. Hermes ateş çıkartabildiği bu asa sayesinde habercilerin efendisi olmuştur.


-Kız kardeşi Artemis`in Orion ile olmasını engeller.


-Artemis ile birlikte Niobe`yi kibri yüzünden cezalandırmıştır.

Apollon Tapınağı

Ünlü iyonya göçünden ve Miletos kentinin kuruluşundan önce de eski bir tapınak vardı. Arkaik dönem`den kalan bu eski Apollo Tapınağı, krallar tarafından hatta lidya kralı krezüs tarafından da ziyaret edilmişti. İlk inşaatın M.Ö. 8. yüzyıl`da yapıldığı ve yaklaşık M.Ö 560`larda şimdiki büyük tapınağın tasarımlandığı Alman arkeologlar tarafından ileri sürülmektedir. M.Ö. 5. ve 6. yüzyıllar`da, tapınağın etkisi azalmaya başlamış. 5. yüzyıl`da persler Batı Anadolu`ya yani İyonya`ya gelmişler. Tapınak, çevresindeki yerleşim alanı ve içerde bulunan bronzdan yapılma dev apollo heykeli (bronz apollo heykeli, 25 metre yüksekliğindeydi ve çatısız iç avluda "cella" duruyordu, çevresi mitolojik yaratıklarla süslenmişti.) pers kralı Darius tarafından yok edilmiş. Tapınak 180 yıl boyunca harabe olarak kalmış. Büyük İskender`in persleri kovmasının ardından yeni bir yükseliş dönemi başlamış ve İskender tapınağın yeniden yapılması emretmiş. Suriye Kralı İ.Sleukos, persler`in kaçırdığı apollo heykelini tapınağa geri göndermiş. M.Ö. 300`de günümüzdeki tapınak, Efesli Paionias ve Miletos`lu Daphis tarafından inşa edilmeye başlanmış.
Tapınağı Didim - Mavişehir yolunda bulabilirsiniz.

Gayrimenkul Satın Almak İstiyorum!
Apollon Tapınağı Resimleri
Web sitesini en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerezlere izin vermiş olursunuz.
0090 536 937 38 47